//
Blog prezentujący prace

Celem bloga jest przede wszystkim przedstawienie funkcji jakie w przedsiębiorstwie spełnia sprawozdawczość finansowa, a także omówienie podstawowych dla jej przeprowadzenia źródeł. Zdecydowano, że celowym będzie również ukazanie metod przeprowadzania analizy działalności finansowej, a także podjęcie próby przedstawienia przykładowej analizy wskaźnikowej na podstawie sprawozdań finansowych.

Analiza to rozbiór, rozkładanie złożonej całości na składniki. W ten oto sposób można zaprezentować to pojęcie od strony etymologicznej . Jest to również metoda postępowania naukowego polegająca na rozczłonkowaniu danej całości na części i rozpatrywaniu każdej z nich osobno w celu:

–         wykrycia struktury (budowy i składu) badanej całości, związków i zależności jakie zachodzą pomiędzy elementami strukturalnymi badanej całości,

–         poznania mechanizmu funkcjonowania badanej całości, zmian jakie w niej zachodzą, poznania czynników jakie mają wpływ na tę całość oraz jej elementy.

Jednym z podstawowych rodzajów analizy jest analiza ekonomiczna. Jest ona pojmowana jako:

–         metoda badania zjawisk i procesów gospodarczych (podział na elementy składowe i wykrywanie związków zachodzących w badanym obiekcie),

–         pozyskiwanie informacji analitycznych i wykorzystywanie ich w procesie zarządzania przedsiębiorstwem,

–         dyscyplina naukowa zajmująca się wyszukiwaniem i mierzeniem związków zachodzących między zjawiskami ekonomicznymi oraz wykrywaniem za pomocą rozmaitych metod badawczych, prawidłowości dotyczących zachowania się podmiotów gospodarczych i ich reakcji na bodźce płynące z otoczenia, a także opracowywaniem

–         metod identyfikacji i określania treści powiązań między zjawiskami ekonomicznymi.

Z przedstawionych definicji wynika, że przedmiotem analizy ekonomicznej są zjawiska oraz procesy gospodarcze jakie zachodzą we wszystkich sferach działalności przedsiębiorstwa występujące zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa jak i w jego otoczeniu.

Nie jest to oczywiście całościowe ujęcie analizy finansowej przedsiębiorstwa (brak choćby analizy rentowności), ale już w znacznym stopniu odzwierciedla on stan finansów firmy.

Prócz analizy wskaźnikowej przedstawiono także ogólną strukturę analityczną przedsiębiorstwa, która także może być podstawą do dalszej (oczywiście ogólnej) analizy.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: