//
you're reading...
Analizy

Działalność finansowa przedsiębiorstwa

Pod pojęciem działalności finansowej należy rozumieć takie działanie podmiotów gospodarczych, które polegają na przenoszeniu praw własności lub uprawnień w zakresie:

  • kredytów i pożyczek udzielanych i otrzymywanych w walucie krajowej i walutach obcych,
  • papierów wartościowych,
  • inwestowania własnych kapitałów.[1] [2]

Polityka kredytowa przedsiębiorstwa, zdobywania środków na finansowanie działalności oraz obrotu papierami wartościowymi (jako element polityki pieniężnej firmy) zostały już wcześniej opisane. Rozwinięty w tym miejscu zostanie trzeci element – tzn. inwestowanie własnych kapitałów. Przedsiębiorstwo jest w stanie polepszać efektywność wykorzystania swojego majątku poprzez odpowiednie lokowanie nadwyżek finansowych. Efektywność finansową podwyższać będą zyskowne inwestycje w inne przedsiębiorstwa (dywidenda), udzielane innym podmiotom pożyczki, czy też odsetki ze środków finansowych lokowanych na rachunkach bankowych. Istotnym elementem działalności finansowej jest polityka dywidendy. Najkorzystniejsze z punktu widzenia przedsiębiorstwa jest zatrzymanie zysku i zminimalizowanie wypłacanej dywidendy. Decyzja o zatrzymaniu zysku i jego inwestycji w przedsiębiorstwo podejmowana jest przez akcjonariuszy, których w jakiś sposób do tej decyzji trzeba przekonać. Najprostszym sposobem jest wykazanie, że stopa zwrotu z inwestycji w nasze przedsiębiorstwo jest wyższa od średniej stopy zwrotu na rynku. Niestety jest poważna wada takiej polityki. Wskaźnik stopy dywidendy (liczony jako stosunek dywidendy na jedną akcję do rynkowej ceny akcji), brany częstokroć pod uwagę przez inwestorów giełdowych, ulega obniżeniu. Tak więc atrakcyjność papieru zostaje pogorszona.

Elementem znacznie pogarszającym wynik na działalności finansowej są odsetki płacone jako efekt zaciągniętych kredytów i pożyczek, wyemitowanych obligacji własnych oraz podpisanych umów leasingu. Jest to zjawisko, które ma tendencję do samo pogłębiania się, a nazywane jest zjawiskiem refinansowania kredytów (pętli finansowej). Przedsiębiorstwa, które nie generują zysków na poziomie wystarczającym by pokryć odsetki, zaciągają kolejne zobowiązania powiązane z kolejnymi odsetkami. Taki proceder w szerszej perspektywie jedynie oddala zagrożenie niewypłacalności, ale nie rozwiązuje problemu braku pieniądza; dodatkowo zwiększa zadłużenie i działa na szkodę większej ilości podmiotów gospodarczych.

[1]  Zelek A., Wczesna identyfikacja kryzysu finansowego ucieczką od bankructwa, Przegląd organizacji nr 2/2002 str. 32-36.

[2]   Kołaczyk Z., Rachunkowość finansowa, Wydawnictwo AE w Poznaniu, Poznań 1999,

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: