//
you're reading...
Analizy

Ocena struktury kapitałowo-majątkowej

Dokonując zestawienia majątku przedsiębiorstwa ze źródłami jego finansowania, znajdujemy odpowiedź na pytanie: Jaką strategie finansowania przyjęło przedsiębiorstwo? W teorii dokonano rozróżnienia przedsiębiorstw na te, które opłacają majątek trwały w sposób agresywny[1], umiarkowany i zachowawczy. Ekspansywne jednostki wchodzące w fazę rozwoju stosują w większości przypadków ten pierwszy. Majątek obrotowy ma swoje źródła w całości w zobowiązaniach krótkoterminowych, a środki trwałe są pokryte, albo kapitałem stałym, albo stałym z domieszką kapitałów o wymagalności nie później niż w ciągu roku. Jest to strategia dosyć niebezpieczna i negatywnie oceniana przez inwestorów, uzależniona od zmian na rynku (podaż kredytów, stopy procentowe). Istnieje realne niebezpieczeństwo utraty zdolności do terminowego regulowania zobowiązań. Budzącą większą ufność udziałowców jest umiarkowana strategia zakładająca, że majątek trwały w całości będzie pokryty kapitałami stałymi.[2] Jednocześnie kapitały te będą zasilały w pewnej części majątek        obrotowy.

Zobowiązania krótkoterminowespożytkowane będą na: część stałego minimalnego poziomu aktywów obrotowych[3] w przedsiębiorstwie oraz nagłe zapotrzebowanie na środki obrotowe wywołane na przykład nieprzewidzianymi zmianami popytu na rynku. W tym przypadku zabezpieczenie przed utratą płynności jest dużo większe. Najbezpieczniejsza jednak jest strategia zachowawcza stosowana głównie w okresach recesji lub też przewidzianego zastoju w produkcji. Niemalże całkowita suma aktywów pokryta jest z kapitałów stałych. Jest to polityka bardzo ceniona przez inwestorów oraz banki, gwarantująca w długiej perspektywie wypłacalność jednostki.

[1]   nazywany także dynamicznym

[2]   Z tą sytuacją związana jest tzw. zasada złotego środka. Stosunek kapitału stałego do majątku trwałego powinien oscylować wokół jedności. Jest to częsty wskaźnik stosowany przez rewidentów i finansistów.

[3]   praktyka finansów przedsiębiorstw dowodzi, że istnieje wewnętrzny podział majątku obrotowego na zmienny i stały majątek. Zaistnienie tego pierwszego to wynik nierównomiernych przebiegu procesów gospodarczych, sezonowe zmiany produkcji czy popytu.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: