//
you're reading...
Analizy

Analiza probitowa i logitowa

Na podstawie tych dwóch analiz tworzone są modele prawdopodobieństwa warunkowego. Są to modele, za pomocą których określa się prawdopodobieństwo tego, że obiekt scharakteryzowany za pomocą zestawu zmiennych należy do jednej z dwóch rozpatrywanych populacji. Obiektami w przypadku omawianej w pracy analizy są przedsiębiorstwa, opisywane za pomocą serii wskaźników, które stanowią grupę zmiennych objaśniających. Populacje, do których przypisywane są firmy, to grupy firm bankrutów i firm prosperujących dobrze. „Różnica między tymi dwoma podejściami sprowadza się do przyjęcia różnej postaci funkcji prawdopodobieństwa (przynależności obiektów do populacji).”[1] Głównym celem stosowania analiz, probitowej i logitowej, jest przeprowadzenie transformacji przestrzeni wyników z przedziału nieskończonego na przedział <0,1> łatwo interpretowalny jako prawdopodobieństwo zdarzenia.[2] Jest to bardzo przydatna zamiana w momencie, gdy zmienna objaśniana ma charakter dychotomiczny. „[…] Wiele zjawisk ekonomicznych i społecznych ma charakter jakościowy i zmienne je opisujące są zmiennymi dyskretnymi przyjmującymi teoretycznie skończoną (lub nawet przeliczalną) liczbę wartości.”

Analiza probitowa oraz logitowa zyskały sobie popularność w modelach wyznaczania zależności prawdopodobieństwa zajścia jednej z możliwości w różnych okolicznościach warunkujących to zajście. Ograniczony zbiór wartości zmiennej objaśnianej jest powodem nieefektywność stosowania klasycznej metody najmniejszych kwadratów i regresji liniowej do szacowania parametrów takiego modelu. Najprostszym modelem, który można by tu zastosować jest liniowy model prawdopodobieństwa.

[1]    D. Hadasik, Upadłość przedsiębiorstw w Polsce i metody jej prognozowania, Zeszyty naukowe nr 153, seria II, praca habilitacyjna, AE w Poznaniu 1998, str.85

[2]    Podczas analizy dokonuje się monotonicznego przekształcenia prawdopodobieństwa z przedziału <0,1> na przedział (-»,» ) Dokonuje się tego w celu uniknięcia wartości większych od jedności (prawdopodobieństwo równe 1 oznacza pewność zdarzenia tak wiec większa wartość nie może być brana pod uwagę), czy też wartości ujemnych prawdopodobieństwa (najmniejszą wielkością prawdopodobieństwa może być 0 oznaczające niemożliwość zajścia zjawiska).

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: