//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Podatkowa księga przychodów i rozchodów jako forma ewidencji operacji

Aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy podatkowe dopuszczają fakultatywność opcji opodatkowania dla osób fizycznych i spółek cywilnych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę. Stwarza to możliwość świadomego, racjonalnego wyboru przez przedsiębiorców jak najkorzystniejszej formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Możliwość wyboru posiadają zarówno przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, jak i ją kontynuujący.

Za najbardziej efektywny należy uznać wybór takiej opcji, która zapewni podatnikom przy danym przychodzie ze sprzedaży, określonej dochodowości i przewidywanych ulgach największy zysk netto, czyli najniższą kwotę obciążenia podatkiem dochodowym.

Podsumowując przedstawione i omówione w niniejszej pracy formy opodatkowania stwierdzić można, że podatek dochodowy na zasadach ogólnych może być wybrany przez każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze. Ta forma opodatkowania uwzględnia koszty uzyskania przychodu oraz stwarza możliwość odliczania należnych ulg wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Finansów. Jest ona szczególnie korzystna, gdy dochodowość jest niska albo gdy wartość odliczeń jest znana.

Z kolei podatek na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, a dokładniej mówiąc kwota podatku zryczałtowanego  zależy od przychodu. W tym przypadku podatnik ma prawo do odliczeń od przychodu przed opodatkowaniem, a także do ulg inwestycyjnych. Ponadto podatnikowi przysługują odliczenia od podatku wynikające z ustawy o podatku dochodowym. Zatem w przypadku wyboru ryczałtu odliczenia mogą być czynnikiem decydującym o zmniejszeniu podatku.

Jeżeli chodzi o kartę podatkową, to kwota podatku jest stała dla danego typu działalności, przy danej liczbie zatrudnienia i liczbie mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność. W tym przypadku nie przysługują odliczenia budowlane, remontowe, na dokształcanie itp.

Przedstawiona w pracy próba analiz obowiązujących form opodatkowania skłania do przyjęcia poglądu, że zdecydowanie najniższym stopniem uciążliwości charakteryzuje się karta podatkowa, nieco wyższym ryczałt ewidencjonowany, a najwyższym księga podatkowa. Podatnik musi sam dokonać wyboru jednej z omawianych form opodatkowania, co ma tę zaletę, że właśnie nikt inny, jak tylko on powinien ocenić, czy jest to forma właściwa dla prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Podsumowując przedstawione i omówione analizy przychodów, kosztów oraz dochodu w badanych latach potwierdza, iż rok 2009 był dla badanej firmy najkorzystniejszy, a jego  dochód osiągnął wartość 61 252,00 zł. Natomiast rok 2010 był rokiem, który nie przyniósł zamierzonych korzyści finansowych dla firmy, a jego dochód był mniejszy od 2009 roku o 24 878,00 zł. Jednakże firma DOMSTYLE w roku 2011 pracuje na wyższe wyniki finansowe niż w latach poprzednich. Firma postawiła na nowe rynki zbytu na terenach Czech, Słowacji oraz Niemiec.

Reklamy

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: