//
you're reading...
Analizy

Ograniczanie kosztów

W celu ograniczenia kosztów działalności amerykańskie firmy farmaceutyczne wdrażają programy komputerowe, który pozwalają porównać, z najdrobniejszymi szczegółami, wysokości opłat pobieranych przez różnych profesorów uniwersyteckich i innych naukowców za testowanie nowych leków na ludziach. Uzyskane dzięki programowi dane pozwalają targować się z naukowcami i rezygnować z tych, którzy nie godzą się na obniżenie pobieranych stawek.

Do niedawna wiele dużych firm farmaceutycznych uważało, że zwyczajnie nie przystoi im się targować o cenę badań. Teraz jednak sytuacja się zmieniła. Branża badań medycznych, niegdyś oderwana od przyziemnych problemów materialnych, znajduje się dziś pod taką samą presją kosztów, jakiej od dłuższego czasu doświadczają producenci samochodów czy obuwia.

Firmy farmaceutyczne, które dawniej bez zmrużenia oka płaciły naukowcom bajońskie sumy za pomoc w pracach nad nowym lekiem, teraz powierzają prace szybszym i tańszym prywatnym ośrodkom badań, które wyszukują pacjentów przez ogłoszenia w radiu.

Z jednej strony sprzyja to obniżce części kosztów ponoszonych przez służbę zdrowia. Z drugiej jednak wywołuje obawy o kierunek i jakość badań oraz o poziom dofinansowania uniwersyteckich ośrodków badawczych[1].


 

[1] Browning E.S., „Amerykańskie firmy farmaceutyczne szukają oszczędności”, The Wall Street Journal Europe, 3 kwietnia 1995, s. 3.

Reklamy

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: