//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Sytuacja w spółkach

W pierwszym kwartale 2003 roku sprzedaż PGF wzrosła o 10 proc. Podobny wynik odnotował mniejszy rywal łódzkiej hurtowni – Prosper. Zdecydowanie najszybciej – aż o 16 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wzrosła sprzedaż Farmacolu, który wyrósł na drugiego po PGF gracza na rynku.

Rosnące przychody hurtowni to częściowo skutek przejmowania mniejszych konkurentów. Ostatnio najwięcej do powiedzenia miały PGF (przejął Cefarm Kraków) oraz Farmacol (włączył do swojej grupy kapitałowej Cefarm Warszawa). Jednak na poziomie zysku operacyjnego swe osiągnięcia z przed roku pobił tylko Prosper, zaś jeśli chodzi o zysk netto – również PGF[1].

W ostatnich miesiącach dystrybutorzy leków mają dobrą opinię u analityków. Specjaliści BDM PKO BP, DI BRE Banku i DM WBK polecają zakup papierów PGF i Farmacolu. Według Marka Majewskiego z BDM PKO BP w tym roku rynek leków wzrośnie tylko o 4 proc. (w 2002 r. według firmy badawczej AzyX było to prawie 9 proc.), ale największe hurtownie będą cały czas zwiększały udział w rynku, ale kosztem mniejszych konkurentów. Globalny udział giełdowych dystrybutorów w rynku wzrośnie w br. z 50 do 54 proc.

Analitycy podkreślają, że największe polskie hurtownie farmaceutyczne z wolna stają się atrakcyjnym kąskiem dla zagranicznych koncernów, takich jak Geje czy Alliance Unichem. Niewykluczone są więc fuzje i przejęcia.


[1] M. Samik, „Wyniki spółek w I kwartale – Farmacja słabnie?”, Gazeta Wyborcza, 24-25 maja 2003, s. 26.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: