//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Kategorie wyniku finansowego

Wyróżnia się następujące kategorie wyniku finansowego:

  1. Wynik brutto na sprzedaży, który w przypadku produktów i usług jest różnicą między przychodami z ich sprzedaży, a kosztami ich wytwarzania. W przypadku towarów jest równy różnicy między przychodami ze sprzedaży towarów a wartością sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia).
  2. Wynik na sprzedaży produktów, usług i towarów, który można nazwać wynikiem operacyjnym na działalności eksploatacyjnej (podstawowej działalności operacyjnej). Jest to największa kategoria wyniku. Wynik ten jest bowiem różnicą między przychodami ze sprzedaży produktów, usług i towarów a kosztami własnymi sprzedanych produktów i usług i wartością sprzedanych towarów w cenach nabycia. Jest on podstawowym źródłem pokrycia kosztów obsługi kapitałów obcych i wyniku netto.
  3. Wynik na działalności operacyjnej, który jest sumą wyniku n sprzedaży oraz wyniku na pozostałej działalności operacyjnej. Pozostałe przychody i koszty operacyjne, których różnica stanowi wynik na pozostałej działalności operacyjnej mają charakter nieregularny (np. sprzedaż zbędnego majątku) lub też są wynikiem tworzonych bądź rozwiązywanych rezerw (np. rezerwy na wątpliwe aktywa, rezerwy na zobowiązania pozabilansowe). Znaczna część przychodów i kosztów operacyjnych nie jest związana z bieżącymi wpływami i wydatkami.
  4. Wynik na działalności gospodarczej jest sumą wyniku na działalności operacyjnej i wyniku na operacjach finansowych. Operacje finansowe to przychody i koszty finansowe.
  5. Wynik brutto jest sumą wyniku na działalności gospodarczej oraz salda zysków i strat nadzwyczajnych. Jest on jednym z elementów dochodu przedsiębiorstwa, od którego nalicza się podatek dochodowy.

Wynik netto jest różnicą między wynikiem brutto a naliczonym podatkiem dochodowym oraz ewentualnie innymi obciążeniami wyniku finansowego.

[Analiza Ekonomiczna Przedsiębiorstw, redakcja naukowa: W. Janik, WSP i A w Lublinie, Lublin 1999, s.98.]

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: