//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Wskaźnik DPR

Poziom i zmiany wskaźnika DPR można ocenić z dwóch punktów widzenia:

– interesu doraźnego, który polega na oczekiwaniu przez akcjonariuszy maksymalnie wysokich wypłat dywidendy,

– interesu perspektywicznego, który polega na ograniczeniu wypłat dywidendy, w celu zwiększenia części zysku netto, która jest przeznaczona na cele rozwojowe spółki.

Wskaźnik EPS wzrósł o 41,95%, o tyle samo wzrósł zysk netto, co jest zrozumiałe, ponieważ spółka nie wyemitowała w ciągu roku żadnych akcji. Wzrost wskaźnika EPS znalazł odzwierciedlenie we wzroście ceny akcji – o 50%.

Wartość wskaźnika PER uległa niewielkiemu wzrostowi. Może to świadczyć, że spółka posiada u inwestorów pozytywną opinię co jest spowodowane wzrostem rentowności oraz oczekiwań, tendencja taka utrzyma się również w latach następnych.

Spółka znacznie zwiększyła wypłaty dywidendy (wzrost wskaźnika DPS o 53,33%). Jest to znacznie większy wzrost o porównaniu ze wzorami zysku netto.

Uległ wzrostowi także wskaźnik DPR mimo, że i tak utrzymywał się na dość wysokim poziomie. Jest to trochę dziwne, ponieważ spółka w dużym stopniu korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania a tak dużo przeznacza, z zysku netto, na dywidendy. Ocena poziomu stopy wypłat dywidendy będzie zależeć jednak od samych akcjonariuszy. To oni sami muszą opowiedzieć czy preferować doraźne czy perspektywiczne interesy.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: