//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Układ i treść bilansu

Bilans jest to swego rodzaju podsumowanie, poprzez dokonanie szeregu obliczeń, wyników określonej działalności w danym okresie czasu. Jest to zestawienie aktywów i pasywów przedsiębiorstwa, czyli odpowiednio – wielkości (stanu) majątku z jednej strony, a z drugiej źródeł finansowania tegoż majątku (jego pokrycia, pochodzenia).

 Rysunek. Uproszczony schemat bilansu

 

AKTYWA

 

PASYWA

MAJĄTK   TRWAŁY

KAPITAŁY WŁASNE

MAJATEK   OBROTOWY

KAPITAŁY

OBCE

DŁUGOTERMINOWE

KRÓTKOTEMINOWE

 

SUMA BILANSOWA AKTYWÓW SUMA BILANSOWA PASYWÓW

 

 

SPOSÓB ZAANGAŻOWANIA                             ŹRÓDŁA POCHODZENIA

KAPITAŁÓW                                                          KAPITAŁÓW

Źródło: L. Chadwick Rachunkowość zarządcza, Placet, Warszawa 1997, s.67.

Bilans jest to zatem zestawienie wszystkich posiadanych przez przedsiębiorstwo aktywów (majątku) oraz wszystkich pasywów (zobowiązań, tego co firma jest winna innym). Aktywa są umieszczane z lewej strony bilansu, natomiast suma pasywów z prawej.

Bilans stanowi podstawowe sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa prezentujące stan majątku i źródła jego finansowania na dany moment.

Jest on więc w pewnym sensie fotografią przedsiębiorstwa, przedstawiającą w sposób syntetyczny skutki wszystkich decyzji gospodarczych podejmowanych w przedsiębiorstwie. Odgrywa on jedną z pierwszoplanowych ról w zakresie dostarczania danych do oceny dotyczących dokonań przedsiębiorstwa i do analizy poprzedzających nowe kierunki jego działań. Efektywne i świadome korzystanie z tego źródła informacji zdeterminowane jest przede wszystkim poznaniem zasad jego konstrukcji.

Już pobieżne zapoznanie się z wzorami bilansów pozwala na stwierdzenie, że pozycje aktywów i pasywów są ujęte w określonej, logicznej kolejności i łączone w grupy o zbliżonej treści ekonomicznej.

Powiedziane zostało, że aktywa to środki gospodarcze pozostające własnością przedsiębiorstwa. Po stronie aktywów składniki majątkowe uszeregowane są w kolejności wskazującej na zwiększający się stopień ich płynności, tzn. łatwości, z jaką mogą być zamienione na gotówkę uwzględniając cykliczność operacji gospodarczych. Najpierw wskazuje się w bilansie po jego lewej stronie składniki (tzw. Majątek trwały) których cykl obrotowy w przedsiębiorstwie jest dłuższy aniżeli jeden rok (w tym należności długoterminowe), a w dalszej kolejności pozycje majątku odtwarzane w jednym w zasadzie cyklu (tzw. Makatek obrotowy), poczynając od zapasów, przez należności (wierzytelności) krótkoterminowe a na gotówce kończąc.

Z kolei po stronie pasywów wykazuje się ich pozycje według stopnia pilności ich zwrotu. W pierwszej zatem kolejności podaje się kapitały własne, następnie zobowiązania z tytułu kredytów i wobec kontrahentów z wyodrębnieniem zobowiązań długoterminowych z terminem ich płatności przekraczającym jeden rok, którego wraz z kapitałami własnymi są na dłuższy czas zaangażowane w działalności przedsiębiorstwa tj. stanowią kapitały stałe.

Dzięki przedstawionej klasyfikacji i kolejności zamieszczania w bilansie pasywów można łatwo ustalić czy majątek firmy jest w pełni pokryty własnymi kapitałami, czy na jego sfinansowanie zaciągnięto kredyty długoterminowe, których spłata w przyszłości będzie wymagała wycofania odpowiedniej kwoty środków znajdujących się w obrocie. Bez większych trudności można także określić, jak przedstawiają się możliwości firmy w zakresie bieżącego regulowania zobowiązań krótkoterminowych, jaka jest współzależność między kredytem udzielonym własnym odbiorcom (odraczaniem terminu płatności faktur) a kredytem otrzymanym od dostawców itd. W obowiązującym w Polsce, urzędowym wzorze bilansu pozycje aktywów ujęte są w 4 grupy oznaczone literami A, B, C, D.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: