//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Wskaźniki rynku kapitałowego

Wskaźniki rynku kapitałowego są wykorzystywane dla oceny opłacalności inwestowania kapitałów w akcje danej spółki akcyjnej w porównaniu z akcjami innych spółek lub konfrontacji z innymi możliwościami lokat np.: obligacje, depozyty bankowe.

Do podstawowych wskaźników stosowanych na rynkach kapitałowych do oceny spółki, której akcje znajdują się w obrocie giełdowym, można zaliczyć:

– wskaźnik zysku przypadającego na 1 akcję – EPS,

– wskaźnik rentowności ceny rynkowej do zysku netto na 1 akcję – PER,

– wskaźnik dywidendy na 1 akcję – DPS,

– wskaźnik stopy dywidendy na 1 akcję – DYR,

– wskaźnik stopy wypłaty dywidendy – DPR.

Wskaźniki te służą akcjonariatowi spółki do oceny wielkości potencjalnych korzyści z zakupu akcji tej a nie innej spółki.

Wskaźnik ten wyraża skalę potencjalnych korzyści akcjonariuszy, ponieważ wysokość ewentualnej dywidendy zależy od wielkości zysku netto. Wskaźnik ten znajduje się także w centrum uwagi inwestorów oczekujących zarobków wskutek zwyżki cen akcji, która następuje przeważnie, pod wpływem zwiększenia zysku. Nie ma on charakteru porównawczego, ponieważ ilość wyemitowanych akcji przez różne spółki nie jest jednakowa.

Podobnie jak EPS, tak i przedstawiony poniżej wskaźnik PER pozwala na ocenę przyszłych wyników i pozycji rynkowej spółki na podstawie zdarzeń przeszłych.

Jest to najbardziej popularny i stosowany na całym świecie wskaźnik wykorzystywany do oceny opłacalności lokat kapitałowych w poszczególnych spółkach. Ekonomiczna treść tego wskaźnika to określenie liczby lat obrachunkowych, w ciągu których zysk przypadający na 1 akcję pokryje cenę jej zakupu. Ponieważ inwestor woli płacić mniej za swoje inwestycje, niski poziom wskaźnika PER powinien przyciągnąć potencjalnych nabywców akcji. Należy jednak dokładnie zbadać przyczynę spadku wartości wskaźnika, może on bowiem wynikać z przyczyn koniunkturalnych. W takiej sytuacji należy liczyć się ze spadkiem zysku w najbliższej przyszłości a tym samym ze spadkiem ceny akcji. Niski wskaźnik może wynikać także z faktu obniżenia się zysku netto spółki. Wartość tego wskaźnika można także obniżyć poprzez wyemitowanie nowych akcji. Wtedy inwestowanie w akcje takiej spółki jest bardzo ryzykowne.

Kolejne wskaźniki pozwalają na uzyskanie potrzebnych akcjonariuszom informacji, jakie musza posiadać przed podejmowaniem decyzji o inwestowaniu w akcje poszczególnych spółek.

Wskaźnik ten wyraża bezpośrednie korzyści osiągnięte przez posiadaczy akcji w przypadku wypłaty dywidendy.

Określa ona skalę korzyści, jakie uzyskują akcjonariusze w formie dywidendy. Można go porównać ze stopą procentową depozytów bankowych. Jeśli wzrost tego wskaźnika jest podyktowany spadkiem ceny rynkowej akcji to inwestowanie w taką spółkę wiąże się z dużym ryzykiem.

Wskaźnik ten wyraża udział dywidendy w osiągniętym zysku netto.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: