//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Sprawozdawczość finansowa

Podstawowym źródłem danych do analizy finansowej przedsiębiorstw jest sprawozdawczość finansowa. Zgodnie z ustawą o rachunkowości obejmuje ona:

–         bilans,

–         rachunek zysków i strat,

–         informację dodatkową,

–         sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych w większych jednostkach gospodarczych,

–         sprawozdanie z działalności jednostki gospodarczej.

Bilans i rachunek zysków i strat stanowią podstawę do statycznej i dynamicznej oceny stanu i wyników finansowych przedsiębiorstwa. Na ich podstawie sporządzany jest rachunek przepływów pieniężnych. Daje on przede wszystkim obraz zdolności przedsiębiorstwa do regulowania swoich zobowiązań finansowych, informuje o jego sytuacji płatniczej, a także przedstawia kierunki wpływu i wypływu środków pieniężnych w przedsiębiorstwie oraz orientację o sposobach ich zagospodarowania.

Duże znaczenie informacyjne mają również noty uzupełniające, dotyczące kształtowania się ważniejszych pozycji bilansu i rachunku wyników. Wyjaśniają one bliżej treść bilansu i rachunku wyników zarówno za pomocą liczb, jak i opisowo. Ich zakres jest zróżnicowany w zależności od stopnia złożoności działalności i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz potrzeb informacyjnych kierownictwa i udziałowców (akcjonariuszy). Noty uzupełniające do bilansu mogą dotyczyć:

–         środków trwałych, ich struktury, stopnia umorzenia przyrostu i likwidacji w okresie sprawozdawczym, wartości księgowej itp.,

–         zapasów, zwłaszcza ich struktury w układzie rzeczowym i czasowym,

–         należności u ważniejszych dłużników, wielkości należności przeterminowanych,

–         zobowiązań długoterminowych, struktury zadłużenia ze względu na rodzaje źródeł zasileń zewnętrznych, struktury czasowej zobowiązań, średniej wielkości oprocentowania,

–         zobowiązań krótkoterminowych wobec instytucji kredytujących, wobec dostawców, wobec instytucji ubezpieczeniowych itp.

W notach uzupełniających do rachunku wyników zawarte są informacje o:

–         sprzedaży, w podziale na rynki geograficzne oraz na główne rodzaje produktów,

–         kosztach w układzie rodzajowym,

–         kosztach osobowych,

–         zysku, jego strukturze i podziale

Dodatkowym źródłem informacji wykorzystywanych w analizach są raporty audytorów, czyli orzeczenia dyplomowanych biegłych księgowych, zawierające informacje o podstawach formalno – prawnych, zakresie dokumentów objętych weryfikacją oraz podstawowych ustaleniach przeprowadzonego badania.

Każde sprawozdanie, które ma być podstawą analizy finansowej, odpowiadać powinno wymaganiom prawidłowości merytorycznej i formalno – rachunkowej. Prawidłowość merytoryczna polega na zgodności danych ze stanem faktycznym, zaś prawidłowość formalno – rachunkowa – na zgodności z obowiązującymi przepisami oraz zgodność pod względem arytmetycznym. Sprawozdanie powinno być kompletne, odpowiednio uzgodnione i podpisane przez upoważnione do tego osoby.

Warto jeszcze raz podkreślić, że warunkiem sine qua non dobrej analizy jest przede wszystkim krytyczne, profesjonalne i staranne dobranie oraz co chyba najważniejsze zweryfikowanie materiału źródłowego.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: