//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Źródło danych potrzebnych do analizy

Powiedziane zostało, że funkcjonujące przedsiębiorstwo, szczególnie w warunkach gospodarki rynkowej, nie poradziłoby sobie bez określonego pakietu informacji, dzięki którym management podejmuje różnego rodzaju decyzje. Jakość i struktura tych informacji ma istotne znaczenie głównie w odniesieniu do decyzji strategicznych, odnoszących się do celów przedsiębiorstwa, decyzji finansowych. Prawidłowo przygotowane materiały (starannie, kompletnie) wspomagają zarówno informacyjnie jak i merytorycznie cały proces podejmowania decyzji.

Materiały źródłowe wykorzystywane na potrzeby analizy finansowej jak i całej analizy ekonomicznej w przedsiębiorstwie, można podzielić na:

– materiały wewnętrzne zawierające dane o przedsiębiorstwie, gromadzone w postaci różnego rodzaju rejestrów, ewidencji, inaczej określane mianem materiałów ewidencyjnych, bądź też tak zwane materiały pozaewidencyjne, pochodzące również z terenu przedsiębiorstwa ale archiwowane jedynie w postaci luźnych zbiorów dokumentów (protokoły z narad, sprawozdania z posiedzeń rad nadzorczych, zarządów). Informacje te w znakomity sposób ułatwiają skomentowanie określonych zależności finansowych,

–         materiały zewnętrzne, zawierające informacje o otoczeniu przedsiębiorstwa (kontrahentach, konkurentach, segmentach klientów itd.)

Podstawowe znaczenie mają materiały źródłowe dotyczące ewidencji ekonomicznej, tj. rachunkowości uzupełnionej o statystykę ekonomiczną. Właściwie zbudowana ewidencja, prowadzona systematycznie, w odpowiednich urządzeniach ewidencyjnych, oparta na ściśle ustalonych zasadach, zapewnić może uzyskiwanie danych liczbowych wszechstronnie ilustrujących przebieg procesów gospodarczych w przedsiębiorstwie.

Materiały źródłowe pozaewidencyjne mają wprawdzie charakter uzupełniający, pomocniczy, to jednak niekiedy ich brak lub niekompletność utrudnić może lub nawet uniemożliwić przeprowadzenie analizy w wybranym zakresie, ale, co należy z całą mocą podkreślić, nie mają one tak podstawowego znaczenia dla sporządzenia analizy jak materiały czerpane z urządzeń księgowych.

Do materiałów ewidencyjnych zaliczamy:

–         dokumentację pierwotną lub wtórną, stanowiącą podstawę zapisów w urządzeniach ewidencyjnych,

–         zapisy dokonywane w analitycznym i syntetycznych urządzeniach ewidencyjnych (konta, rejestry),

–         sprawozdawczość opartą na tych zapisach, będącą uogólnieniem ich treści.

Obecnie, szczególnie w większych przedsiębiorstwach, konta i rejestry są prowadzone na dyskach twardych, archiwowane na dyskietkach lub też płytach CD. Ta technika zapisu nie wymaga tworzenia ogromnej ilości dokumentów papierowych, pozwala na znacznie szybsze dokonanie wszelkich obliczeń, analiz.

Materiały źródłowe pozaewidencyjne to przede wszystkim:

–         biznesplan i inne plany gospodarcze krótko- i długoterminowe, kalkulacje wstępne i kosztorysy, normy kosztów itp.,

–         wyniki poprzednio przeprowadzonych analiz, w tym szczególnie analizy roku ubiegłego,

–         materiały z przeprowadzonych kontroli i rewizji, zarówno przez organa wewnętrzne, jak i zewnętrzne,

–         materiały i informacje dotyczące przedsiębiorstw tej lub podobnej branży.

Dokonując przeglądu poszczególnych rodzajów źródeł z jakich analityk może czerpać informacje potrzebne do sporządzenia jakiejkolwiek analizy, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że istnieje wielość tychże źródeł, a zatem sporządzenie potrzebnej analizy nie powinno sprawiać wielkich trudności, przynajmniej od strony dostępności materiału do analizowania. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Z jednej strony funkcjonują firmy – tak zwane wywiadownie gospodarcze, będące swoistymi bankami informacji (Krajowa Izba Gospodarcza), które trudnią się zbieraniem wszelkich możliwych informacji na temat firm działających na rynku (a więc można by sądzić, że tych informacji jest stale zbyt mało), a z drugiej strony, sporządzenie dobrej (rzetelnej, obiektywnej, fachowej analizy jest prawdziwą sztuką i tylko nieliczni – audytorzy, dyplomowani biegli księgowi, doświadczeni analitycy – są w stanie wykonać ją z pożytkiem dla przedsiębiorstwa.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: