//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Wskaźnik pokrycia zobowiązań nadwyżką finansową

Wskaźnik ten odpowiada na pytanie w jakim stopniu jest możliwa spłata zobowiązań bez naruszania posiadanego majątku. Ich spłata musiałaby wówczas nastąpić z zysku netto z amortyzacji majątku trwałego.

Pierwsze trzy wskaźniki będą oceniane przy uwzględnieniu poziomu wskaźnika dźwigni finansowej.

Wskaźnik pokrycia odsetek zyskiem, i tak niski, uległ w ciągu roku pogorszeniu. Oznacza to, że spółka stanowi poważne ryzyko dla wierzycieli, chociaż zgodnie ze standardami wskaźnik jest większy (równy) jedności. Należy jednakże zastanowić się nad przyczynami spadku jego wartości oraz nad tym, iż możliwe jest przecież pogorszenie sytuacji rynkowej przedsiębiorstwa, a co za tym idzie i zmniejszenie zysku, co doprowadzi bez wątpienia do perturbacji w spłacaniu kredytu.

Za najbardziej istotny wskaźnik uznaje się wskaźnik pokrycia obsługi kredytu z cash flow, czyli z nadwyżki finansowej. W badanym przedsiębiorstwie kształtuje się on jednakże poniżej normatywnej wartości (1,5). Przyjęcie takiej wielkości za normę oznacza, że suma zysku po opodatkowaniu wraz z amortyzacją powinna być co najmniej 50% wyższa aniżeli roczna rata kredytu łącznie z odsetkami. Uznaje się co prawda za dopuszczalne obniżenie wartości wskaźnika poniżej wielkości normatywnej, lecz jest to jednoczesny sygnał dla banku (instytucji kredytującej dane przedsięwzięcie) do bacznego śledzenia przebiegu procesu spłacania zaciągniętego przez badane przedsiębiorstwo kredytu i do wystąpienia z żądaniem ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Jedna myśl w temacie “Wskaźnik pokrycia zobowiązań nadwyżką finansową

  1. Wielkie dzięki!

    Posted by Marta | 5 Maj 2012, 20:50

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: