//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Relacja zobowiązań ogółem do kapitału własnego

Uzupełniającym wskaźnikiem oceny poziomu zadłużenia przedsiębiorstwa jest relacja zobowiązań ogółem do kapitału własnego.

Wskaźnik ten określa stopień zaangażowania kapitału obcego w stosunku do kapitału własnego, a tym samym wskazuje na to jakie możliwości pokrycia zobowiązań kapitałami własnymi ma badane przedsiębiorstwo. Z punktu widzenia banku przyjmuje się, że powinien on wynosić 0,5. Jest to relacja bardzo bezpieczna, ponieważ niski udział kredytów może świadczyć o nieefektywnym wykorzystaniu kapitału i niedostatecznym wykorzystaniu efektu dźwigni finansowej. Efektywne wykorzystanie kapitałów obcych powinno wpływać korzystnie na rentowność kapitałów własnych, na czym przecież najbardziej zależy akcjonariuszom.

Istotnym przejawem wypłacalności przedsiębiorstwa jest zdolność do terminowej spłaty odsetek, bowiem umowa może przewidywać późniejszą spłatę kredytów, natomiast odsetki płaci się zwyczajowo po upływie pierwszego okresu oprocentowania. Można ją ocenić przy pomocy wskaźnika pokrycia zobowiązań odsetkowych.

Wskaźnik ten określa, ile razy w zysku brutto powiększonym o płacone odsetki mieszczą się koszta obsługi zadłużenia. Zysk brutto wraz z odsetkami oznacza maksymalną kwotę, jaka firma może zapłacić z tytułu odsetek nie ponoszącą strat. Jest to jedno z podstawowych kryterium oceny firmy występującej o kredyt. Wartość tego wskaźnika poniżej 2,0 oznacza, że firma stanowi poważne ryzyko dla kredytodawców. Wysoki poziom wskaźnika świadczy, że nawet jeśli wyniki finansowe firmy ulegną niespodziewanemu pogorszeniu, to spłata odsetek będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu zapewniona.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: