//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Podstawowe wskaźniki struktury majątku

Na podstawie wskaźników struktury aktywów można stwierdzić, że zwiększyła się elastyczność spółki (wskaźnik zmniejszył się o 5,83%) co wiąże się ze zwiększeniem udziału procentowego majątku obrotowego w stosunku do całego majątku spółki. Wynika z tego, że spółka nie angażuje swoich środków w majątek przeznaczony do długotrwałego użytku, w takim stopniu jak to miało miejsce przed rokiem.

Z tablicy, wynika, że pomimo wzrostu zapasów i należności nastąpił spadek ich udziału w majątku spółki – odpowiednio o 0,72% i 2,39%. Wobec tego niepokoje dotyczące zapasów i należności, zawarte w analizie dynamiki aktywów, mogą być tutaj w części rozwiane – należy jeszcze sprawdzić jaka jest tendencja ich rotacji.

Wskaźniki struktury kapitałów .

Wskaźnik struktury Rok ubiegły Rok bieżący Kapitału własnego 39,61% 36,54% Kapitału obcego 60,39%63,46% Kapitału 65,59% 57,58%

Niepokojący jest spadek udziału kapitału własnego oraz wzrost udziału kapitału obcego w pasywach ogółem. Dalszy wzrost kredytów i pożyczek może doprowadzić spółkę do trudności finansowych.

Wielkość wskaźnika struktury kapitału pokazuje, że kapitały własne stanowią niewiele więcej niż połowę zobowiązań zaciągniętych przez spółkę. Obniżenie wartości tego wskaźnika informuje o zmniejszeniu niezależności finansowej spółki.

Z analizy tej tablicy wynika, że kapitały stałe pokryły z dużą nadwyżką majątek trwały spółki. Oznacza to, że spółka nie stara się inwestować swoich środków w inwestycje o długim okresie zwrotu. W perspektywie wieloletniej może to się okazać zgubne, ponieważ może doprowadzić do dekapitalizacji majątku trwałego. W ten sposób może dojść do spadku konkurencyjności produkowanych przez spółkę wyrobów, które nie będą mogły wytrzymać reżimów technologicznych, nie będą mogły spełnić wymogów nowoczesności.

Wskaźnik pokrycia majątku obrotowego zobowiązaniami bieżącymi, i tak wysoki, uległ w ciągu roku pogorszeniu. Dla utrzymania bieżącej wypłacalności spółki niebagatelne znaczenie będzie miała harmonizacja bieżących wydatków z wpływami gotówkowymi.

Wyszczególnienie W milionach złotych Rok ubiegły Rok bieżący Kapitały własne

+ zobowiązania długoterminowe13 000

11 00013 650

12 750= Kapitały stałe

– Majątek trwały24 000

15 99026 400

17 610= Nadwyżka kapitałów stałych na finansowanie majątku obrotowego

– Majątek obrotowy

8 010

16 830

8 790

19 750= Sfinalizowanie majątku obrotowego zobowiązaniami bieżącymi

Pokrycie majątku obrotowego zobowiązaniami bieżącymi

8 820

52, 41%

10 960

55,49%.

Reklamy

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: