//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Wskaźnik wypłacalności środkami pieniężnymi

Wskaźnik ten informuje o pokryciu gotówką zobowiązań bieżących. Powinien on przybierać wielkości w granicach 0,2. Niski, wzorcowy, poziom tego wskaźnika wynika z reguł gospodarowania gotówka w firmie w myśl, których zasoby gotówki powinny być ograniczone do niezbędnego minimum.

Wskaźnik szybkiej płynności oscyluje w granicach 1,0 w okresie bieżącym nieznacznie zmalał ale jest bliski wartości uznawanej za wzorcową, co wystarcza w zupełności za jakikolwiek komentarz.

Wskaźnik bieżącej płynności mieści się w przedziale 1,2 do 2,0. Jego spadek mógłby być sygnałem ostrzegawczym dla spółki jednakże w analizowanym przypadku jest on zbyt niski aby można było obawiać się o zmniejszającą się możliwość wypłacalności przedsiębiorstwa.

Wskaźnik wypłacalności środkami pieniężnymi jest niski w porównaniu z wielkością wzorcową – 0,2. Nie oznacza to braku płynności, ponieważ spółka dysponuje jeszcze innymi składnikami majątku obrotowego dającymi się szybko spieniężyć. Pokazują to dwa wcześniejsze wskaźniki. Niska jego wartość może oznaczać jednakże występowanie (okresowych) kłopotów z bieżącą dostępnością do gotówki, posiadanie której choćby tylko w niewielkiej ilość (odpowiedniej dla danej firmy) jest bez wątpienia konieczne.

Ogólnie można stwierdzić, że wielkość majątku obrotowego nie stwarza niebezpieczeństwa braku środków na spłaty zobowiązań bieżących.

Reklamy

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: