//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Wskaźnik szybkiej płynności

Wskaźnik szybkiej płynności wyraża zdolność, możliwość spłaty zobowiązań bieżących przedsiębiorstwa za pomocą łatwo dających się upłynnić składników majątku obrotowego, czyli pokazuje stopień pokrycia zobowiązań krótkoterminowych aktywami o dużym stopniu płynności (od strony praktycznej jest to gotówka).

Z całości majątku obrotowego wyłącza się zapasy i rozliczenia międzyokresowe jako składniki najmniej płynne. Przedmiotem oceny pozostają: środki pieniężne, papiery wartościowe przeznaczone do obrotu oraz należności i rozliczenia. W praktyce można zmniejszyć licznik tego wskaźnika o należności niepewne i trudno ściągalne oraz zwiększyć o łatwo zbywalne zapasy, szczególnie produktów i towarów oraz szybko dające się szybko spieniężyć lokaty finansowe. Choć pożądana wielkość tego wskaźnika wynosi 1,0, to w praktyce taką wielkość trudno osiągnąć. Jednakże taka jego wartość oznacza, że przedsiębiorstwo szybko może uregulować swe bieżące zobowiązania (mocny test). Wobec tego stwierdza się często, że przy określonej specyfice działalności gospodarczej może on wynosić odpowiednio mniej. Zawsze jednakże należy dążyć do porównania wielkości tego wskaźnika w czasie i raczej nie należy dopuszczać aby odbiegał od wielkości wzorcowych ani na plus (niekorzystny wpływ na rentowność firmy), ani też na minus (zagrożenie zdolności płatniczej).

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: