//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Badanie płynności finansowej

Zachowanie płynności finansowej to jedno z podstawowych zadań przedsiębiorstwa, które chce utrzymać ciągłość gospodarowania i z pewnym spokojem funkcjonować na rynku. Płynność finansowa to nic innego jak zachowanie zdolności do regulowania własnych zobowiązań, to cecha przedsiębiorstwa określana potocznie mianem wypłacalności. Opinię na temat zdolności przedsiębiorstwa do terminowego regulowania zobowiązań krótkoterminowych (bieżących), tj. o okresie spłaty nie przekraczającym jednego roku, można sformułować na podstawie kształtowania się następujących wskaźników:

– bieżącej płynności finansowej,

– podwyższonej szybkiej płynności,

– wypłacalności środkami pieniężnymi .

Podstawowym miernikiem zdolności przedsiębiorstwa do spłaty wszystkich jego zobowiązań krótkoterminowych drogą upłynnienia posiadanych zasobów majątku obrotowego jest wskaźnik bieżącej płynności.

Jest to relacja aktywów bieżących (majątku obrotowego) do pasywów bieżących (zobowiązań bieżących. Wskaźnik ten informuje ile razy bieżące aktywa (najbardziej płynne aktywa) pokrywają bieżące zobowiązania (najbardziej płynne pasywa). Teoretycznie im wyższa jego wartość tym korzystniej należy ocenić stopień wypłacalności przedsiębiorstwa. Jest on traktowany jako wskaźnik bezpieczeństwa w zakresie płynności środków. Przy określeniu jego wzorcowej wielkości wychodzi się z założenia, że z uwagi na rozbieżności w czasie pomiędzy terminami płatności zobowiązań a wpływami z działalności, środki obrotowe powinny z odpowiednim nadmiarem pokrywać zobowiązania krótkoterminowe, aby nie dochodziło do sytuacji ograniczenia działalności z powodu braku środków lub tez aby taki stan nie spowodował narażenia na szwank wiarygodności finansowej firmy.

W przedsiębiorstwie o orientacji rynkowej optymalna wielkość tego wskaźnika powinna wahać się w granicach 1,2 do 2,0, czyli wielkość aktywów bieżących powinna być od 1,2 do 2,0 razy większa. Wskaźniki bieżącej płynności przyjmujące wielkości wyższe od 2,0 wskazują na nadmierną płynność, co może wpływać na obniżenie rentowności firmy. Przy ocenie płynności finansowej na podstawie tego wskaźnika należy jednak pamiętać, że jego wzrost może nastąpić krótko przed wystąpieniem trudności finansowych firm, gdy w celu podwyższenia stanu środków pieniężnych sprzedano składki majątku trwałego. Wielkość tego wskaźnika wymaga oceny na tle branży, do której należy przedsiębiorstwo, a także na tle wielkości rzeczywistych z lat poprzednich, ale nigdy nie powinna być mniejsza od jedności. Pożyteczne są również porównania wskaźnika bieżącej płynności i wskaźnika podwyższonej (szybkiej) płynności. Duża i rosnąca rozbieżność między tymi wskaźnikami wskazuje na znaczne zapasy zgromadzone w przedsiębiorstwie _. Przedsiębiorstwo powinno zatem dążyć do osiągnięcia właściwej (pomiędzy 1,2 a 2) płynności finansowej, gdyż jej utrata, zwłaszcza w dłuższym przedziale czasowym, może spowodować jego wyeliminowanie z rynku.

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: