//
you're reading...
Prace ze sprawozdaniami

Istota analizy wskaźnikowej

Wyszukiwaniem i mierzeniem związków zachodzących pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi zajmuje się analiza ekonomiczna i że jedną z jej części jest analiza finansowa przedsiębiorstwa. Wskazano również, że jedną z trzech występujących w praktyce postaci analizy finansowej jest analiza wskaźnikowa. W tym miejscu należy stwierdzić iż jest ona swoistym rozwinięciem wstępnej analizy sprawozdań finansowych. Analiza ta wymaga stosowania (w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa) różnej, ale zwykle dużej liczby wskaźników finansowych. Dzięki nim można zidentyfikować mocne i słabe strony firmy. Mogą one być źródłem informacji o zagrożeniach i szansach w działalności firmy _.

Wydaje się, iż celowym jest wprowadzenie pewnych ujednoliceń w zakresie treści badanych wskaźników, po to aby wyniki analizy wskaźnikowej mogły być zrozumiałe i w identyczny sposób interpretowane nie tylko przez fachowców, ale też i przez osoby z kręgu udziałowców, kredytodawców i tych którzy interesują się zagadnieniami ekonomicznymi _.

W sposób najpełniejszy analiza wskaźnikowa jest bez wątpienia wykorzystywana przez menedżment firmy. Menedżerowie posługują się najszerszym wachlarzem wskaźników ekonomicznych jaki jest możliwy do ustalenia na podstawie sprawozdań finansowych. Wykorzystują analizę w celu opracowania podstaw dla szeregu podejmowanych różnych decyzji dotyczących sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wśród zagadnień, które mają najbardziej istotne w tym zakresie znaczenie należy wymienić:

– płynność finansową,

– zapotrzebowanie na kapitał obrotowy,

– zyskowność firmy,

– zdolność firmy do samofinansowania,

Najbardziej typowe rozwiązanie pozwala wyróżnić następujące wskaźniki finansowe, które z jednej strony ilustrują istotę analizy wskaźnikowej, natomiast z drugiej służące do oceny kondycji finansowej firmy. Są to:

– wskaźniki płynności,

– wskaźniki wspomagania finansowego,

– wskaźniki rotacji,

– wskaźniki rentowności,

– wskaźniki rynkowe.

Reklamy

About pracemagisterskie

Piszę prace magisterskie

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: